Praca biurowa w domu, czyli home office, może mieć wiele zalet. Pozwala łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, oszczędza czas dojazdów do pracy, czasem wręcz uniezależnia lokalizację firmy od miejsca zamieszkania. Kiedyś było to domeną wyłącznie freelancerów – obecnie praca zdalna z domu stała się wręcz powszechna i od kwietnia 2023 roku została prawnie usankcjonowana i obwarowana określonymi zasadami. Domowe biuro teoretycznie nie wymaga specjalnego wyposażenia, jeśli jednak home office jest regularnym trybem pracy i spędzamy tak 2-3 lub więcej dni w tygodniu, warto zadbać o kilka istotnych kwestii związanych z ergonomią, zdrowiem, bezpieczeństwem. Na koniec pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia designu – bo przecież mówimy o naszym domu czy mieszkaniu.
Myśląc zatem o urządzeniu domowej strefy biurowej odpowiedz sobie najpierw na kilka pytań:
Czy mogę przeznaczyć na biuro osobny pokój czy chcę wydzielić jedynie część przestrzeni domowej ? Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej komfortowe – ale często nierealne. Jeśli tworzymy osobny pokój biurowy projekt może być zbliżony do klasycznego biura, jeśli wydzielamy miejsce do pracy w przestrzeni wspólnej, mamy większe wyzwanie.
W jakiej części wspólnej zorganizować miejsce do pracy, by nie przeszkadzało ono innym domownikom oraz aby oni nie przeszkadzali nam ?
Czy moje miejsce pracy będzie przeznaczone wyłącznie dla mnie – czy też będzie wykorzystywane przez innych ?
Jaki sprzęt będę wykorzystywał do pracy ? Laptop, drukarka, monitory stacjonarne – na wszystko trzeba przeznaczyć określoną ilość miejsca.
Czy będę okresowo przechowywał w domu dokumenty firmowe ? To wbrew pozorom bardzo ważne zagadnienie, bo na pracowniku spoczywa obowiązek ich właściwego zabezpieczenia przed dostępem osób trzecich, w tym nawet domowników. Regulacje RODO, tajemnica przedsiębiorstwa i idące za tym uregulowania są nieubłagane, a ich nieprzestrzeganie może rodzić przykre konsekwencje.
Gdy wiemy już, jakie mamy możliwości i co jest niezbędne – można poszukać mebli spełniających te wymagania i pasujących do wnętrza. Kluczowy jest na pewno dobry fotel biurowy. Blatem do pracy może być nawet stół kuchenny, do którego czasowo będziemy ten fotel dostawiali, bo tu ważna jest jedynie odpowiednia wysokość – ale bez dobrego fotela obrotowego praca z komputerem będzie miała przykre konsekwencje dla naszego kręgosłupa.
Jeśli mamy gdzie postawić biurko – polecamy rozwiązania z regulowanym blatem, przy którym można pracować w pozycji siedzącej lub stojącej. Takie zmiany pozycji są bardzo zalecane.
Warto przewidzieć jakąś zamykaną na klucz szafkę lub kontener z zamkiem na dokumenty – nie podejrzewamy domowników o złe zamiary, ale musimy chronić dane chociażby przed dziećmi, przypadkowym zniszczeniem, wyrzuceniem, itp. Jeśli coś drukujemy, przetwarzamy dokumenty papierowe – może trzeba również poprosić swoją firmę o niszczarkę. Pracodawca w związku z naszą pracą zdalną ma określone obowiązki – ale też uprawnienia. Może na przykład zażądać kontroli miejsca pracy u nas w domu po kątem zapewnienia bezpieczeństwa danych.
Na wiele z tych sprzętów możemy oczekiwać dofinansowania ze strony pracodawcy – jest to praktykowane, choć nie jest tak definitywnie uregulowane, jak choćby ekwiwalent za prąd czy łącze internetowe.
Czy są meble szczególnie polecane do domowych stref pracy biurowej ? Tak, oczywiście – sporo producentów dostrzegło już ten trend i wprowadziło dedykowane rozwiązania. My pokażemy Wam kilka naszych wyborów :
Jeśli chodzi o fotele obrotowe właściwie każdy, który posiada odpowiednio wyprofilowane oparcie i siedzisko oraz mechanizmy zapewniającą dynamiczną postawę w pozycji siedzącej – będzie odpowiedni. Pozostaje jedynie dopasować formę do wnętrza (zapraszamy do zakładki produkty). Ciekawym wyborem, ze względu na swój mało biurowy design, może być fotel obrotowy ELIE PRO.
Gdy szukamy czegoś więcej, niż klasyczne biurko – idealnym rozwiązaniem jest NEST. Zaprojektowany z myślą o pracy w domu łączy przyjazny design i kompaktowe wymiary z ergonomią. Posiada ruchomy blat pozwalający na pracę na siedząco i stojąco.
Gdy podczas pracy sporo się ruszamy, na przykład chodząc z telefonem, gdy wykorzystujemy pozycje stojącą, a nie siedzimy zbyt długo – fotel biurowy możemy zastąpić specyficznym regulowanym siedziskiem MICKEY. Siedzenie na nim zapewnia balans ciała, można ustawić odpowiednio jego wysokość, jest ciekawym uzupełnieniem do biurka NEST, mogąc być dodatkowym podparciem w pozycji półstojącej.
Świetnym uzupełnieniem domowego stanowiska pracy może być regał SAAR. Nie przypomina klasycznej szafy biurowej, chociaż spełnia te same funkcje. Nadaje się do nieograniczonej rozbudowy, a jego ostateczny kształt i wykończenie zależą wyłącznie od inwencji użytkownika. Regał składa się z elementów, których dobór daje spore możliwości w samodzielnym kreowaniu przestrzeni i funkcji.
Po więcej inspiracji i pomysłów na domowe biuro zapraszamy do nas.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach?
Poznaj kompleksowa ofertę, zadbaj o warunki pracy Twojego zespołu.